שותף מתוך המהדורה 23/10/2017 חדשות

”מחוץ לפריים–טיים תוכן שאינו ממומן לא ישרוד“

היקף הפרסום בטלוויזיה הוערך ב‭2016– ‬  בכ–‭1.4‬ מיליארד שקל, מתוכו הופנו כ–‭–70 ‬ ‭ 100‬ מיליון שקל לתוכן ממומן. לכולם ברור כי השרידות של הזכייניות תלויה ביכולת שלהן לייצר הכנסות ממכירת התוכן. אבל האם העלויות הגבוהות של התוכן ידחפו את הזכייניות ליותר שיתופי פעולה תוכניים? גם בשאלה זאת אין דעה חד–משמעית.

עדי ציבלין בר עוז, בעלי קונטנט מדיה, יזמית ויוצרת תוכניות טלוויזיה, סבורה שבאבולוציה של התבססות הזכייניות ומאחר שהן משקיעות כל כך הרבה כסף בפריים הן יהיו יותר רגישות למחיר באוף פריים. ולכן בכל מה שקשור בתוכניות  שהן לא פריים–טיים או אקטואליה, תוכן שאינו ממומן לא ישרוד.

”היום יש למשל תוכניות בוקר לא  ממומנות", אומרת ציבלין בר עוז, "אבל עם הזמן הכול יהפוך למגזינים שמפרסמים השקיעו בהם מראש. זה יהיה תהליך, אבל את הקצוות רואים כבר היום בעוד ועוד טאלנטים שמוכנים לעבוד בתוכניות ממומנות. יש יותר עבודה לטאלנטים אבל הזכייניות הולכות רק על קלפים בטוחים. הן בונות רצועות לטווח ארוך ומקימות הפקות לטווח ארוך. וטווח ארוך דורש כסף.

"המימון ייכנס בכל האמצעים המותרים  - פרסים, מגזינים ובסוף התהליך מפרסמים גם יקנו תכנים. יבחרו תוכנית ויעטפו את התוכן בפרסום ובדיגיטל.

”אם למפרסם חשובה תוכנית דיאטה, הוא ישקיע בתוכן שלה ויפרסם וימשוך פעילות לדיגיטל. זה יביא גם כסף חדש כי התוכניות מכווננות קהלים וברור שתוכנית תחבורה בלילה מביאה קהל אחר מתוכנית בוקר. החגיגה של היצע תוכניות ותכנים וטאלנטים תעודד מפרסמים שעד היום לא נכנסו לטלוויזיה להיכנס ולטעום.

אם נתעלם מההשקה של לוחות השידור שנעשית לצורך יצירת אמון, הרגלי צפייה והסכמים פרסומיים, בסוף תתיישר עלות ההפקה של התוכן בדיוק כמו  שערוץ ‭ 10‬ למד להיות כלכלי“.

רמי רושקביץ, מנכ“ל גריי קונטנט  מקבוצת אדלר חומסקי, פחות אופטימי. ”שפע של אפשרויות לתוכן שיווקי היו  תמיד“, הוא אומר. ”גם היום הזכייניות לא אומרות לא כשמביאים להן כסף שבא מתוכן אינהרנטי. אבל אנחנו צריכים טלוויזיה של באזז. של תוכניות גדולות  ומשמעותיות. אנחנו לפני ליקוי מאורות. זה אירוע גרנדיוזי ושובר שוויון. אנשים רוצים לספר לעצמם סיפורים שהם רוצים לשמוע. אבל שוק הטלוויזיה לא מתנהל בצורה רציונלית והזכייניות עובדות עם הרבה אגו, ואני לא רואה זכיין מרים דגל לבן ואומר ’אני אשבץ מולך תוכנית שתקבל פחות רייטינג‘ ולכן לא באמת אפשר לבנות על השלמת קהלים.

”למפרסמים זו הזדמנות בטווח הקצר, אבל אני חושש שלאורך זמן הטלוויזיה תאבד מכוחה. יש כסף מוגבל בשוק ואם הוא יבוא לתוכן הוא לא יבוא לפרסומות. המפרסמים בישראל משקיעים מעט בפרסום יחסית לעולם המערבי, ואני לא רואה את העוגה גדלה. אם הברודקסטרים הופכים פחות רלוונטיים, גם המפרסמים  והפרסומאים יפסידו. תוכן איכותי - גם  מסחרי - דורש טלוויזיה טובה“. •

ראה מאמר זה במהדורה האלקטרוית כאן