שותף מתוך המהדורה 06/12/2016 חדשות

לפני כולם

עובדת לשעבר בעיריית טבריה למירי רגב: הדובר אלי סבתי הטריד אותי מינית

סבתי טוען כי מדובר בתלונת שווא לצורך ניגוח ובביהמ"ש אמר: "שקר וכזב. היא ידועה כשקרנית" • רגב: "הזמנו את הפונה להגיש תלונה במשטרה"

Picture

אלי סבתי. "שום עניין אישי" צילום: שלומי יוסף

Picture

ש.פ. במשטרת עפולה. "ציפיתי להרבה יותר מאישה שכמותך"

Picture

מירי רגב. הטרדה מינית בצבא צילום: טלוויזיה, ערוץ 2

עובדת לשעבר בעיריית  טבריה, ש.פ, התלוננה שלשום  (א') נגד אלי סבתי, שהיה דובר עיריית טבריה ועיתונאי, בטענה להטרדה מינית. סבתי התמנה בתחילת נובמבר לתפקיד דובר שרת התרבות והספורט מירי רגב.

ימים אחדים לאחר מכן, כאשר בערוץ 2 התכוננו להקרנת הכתבה על רגב, שבה סיפרה על הטרדה מינית שחוותה בעבר בשירותה הצבאי, פנתה ש.פ לשרה רגב וכתבה לה כך על המינוי של סבתי: "אני פונה אלייך אחרי המון התלבטויות, אבל בסופו של דבר החלטתי לפנות אלייך לפני שאני מחליטה לעשות מזה רעש גדול ולתת לך את ההזדמנות לתקן את הטעות בדלתיים סגורות. האדם שהטריד אותי מינית בעבודה, ואני הייתי המומה לשמוע זאת. האם ייתכן שאת כשרת התרבות בממשלת ישראל מחזיקה כזה אדם במשרדך? האם ייתכן שזו פניה של התרבות בישראל, לתת מקום לאדם שמטריד מינית? אני פשוט בהלם שזו התנהלותך. ציפיתי להרבה יותר מאישה שכמותך.

"אני דורשת ממך בכל לשון של בקשה לא לתת במה לכאלה אנשים, בטח לא במשרדי ממשלה. אני דורשת כאזרחית שמר אלי סבתי יפוטר היום לפני מחר ולפני שאצטרך  לפנות לתקשורת".

ראשית הפרשה בפוסט שפרסם איתן עובד, מי שהיה חבר מועצת העיר טבריה ויו"ר ועדת הביקורת בעירייה. בפוסט שכץב הוקדשו כמה פסקאות לדובר העירייה אלי סבתי בתחומים שונים של התנהלותו, וביניהן "הטרדה מינית כנגד  עובדת עיריייה... שיחות טלפון והודעות צ'ט לתושבי העיר תוך  הטרדה, איום והצעות מיניות".

סבתי הגיש תביעת דיבה נגד  איתן עובד. בתצהיר של ש.פ, שהוגש לבית המשפט על ידי  הנתבע, היא כתבה: "אלי סבתי ידוע כמי שלא בוחל בלשון בלתי נאותה העולה לכאורה לכדי הטרדה מינית לנשים, ובכלל זה אף לעובדות העירייה. אני עצמי כעובדת עירייה סבלתי מהטרדה מינית מצדו.

"פחדתי על מקום העבודה"

"היה זה אלי סבתי שפנה אלי באמצעות שיחת טלפון, אשר במסגרת שיחה טלפונית שנסובה על התנהלות העירייה, החל פתאום להחמיא לי והציע לי ללא כל בושה להשתתף עמו ועוד גבר אחד באקט מיני. הייתי ממש בשוק, כעסתי עליו ודרשתי ממנו שלא לדבר אלי בלשון כזו  מעליבה, משפילה וגסה".

בעדותה בבית המשפט אמרה  ש.פ: "התחלנו לדבר בלי קשר לכלום והוא גלש לשיחה שלא  קשורה לשום דבר, 'אני חולה,  אני בבית, בא לך לבוא אלי, מה דעתך שנעשה אורגיה?' האמנתי  לכל הסיפורים ששמעתי בחוץ".

פרקליטו של סבתי שאל: "למה לא התלוננת על הטרדה  מינית?"

ש.פ: "כי לא רציתי שיהיו לי בעיות בעבודה. ידעתי שסבתי לא דובר העירייה, הוא דובר ראש העיר והם יתנכלו אלי כשאני עובדת עירייה. פחדתי  על מקום העבודה שלי".

סבתי, בעדותו במשפט,  נשאל על השיחה עם ש.פ ואמר: "מאשר שהיתה שיחת טלפון שהיתה יזומה ממנה אלי בנוגע לכרטיסיות בית הספר. שום שיחה שנסבה סביב עניין אישי  לא היתה שם. שקר וכזב. היא  ידועה כשקרנית ולא מהיום".

"עד מניפולטיבי"

השופט שכיב סרחאן, שופט בבימ"ש השלום בנצרת דאז והיום שופט בביהמ"ש המחוזי מרכז, דחה את התביעה של סבתי ובפסק הדין שניתן לפני  כשנה הוא קבע: "הפרסום של של איתן עובד היה אמת  (משפטית) ובפרסומו היה עניין ציבורי מובהק.

"גרסתו של סבתי כאמור בכתב התביעה ועדותו בכתב  ובעל פה, כי הפרסום שקרי, נסתרה, מיניה וביה ובאופן  פוזיטיבי, על ידי ראיות ההגנה.

"עדותו של סבתי, ככלל, מראשיתה ועד סופה, היתה בלתי סבירה ובלתי מהימנה. על פי התרשמותי הישירה מהעדים ובשים לב למכלול נסיבות הענין ואותות האמת שהתגלו במשפט אומר, כי סבתי היה עד מניפולטיבי ולא הקפיד על  אמירת האמת לאמיתה".

לא הוגש ערעור על פסק הדין.

מלשכת השרה מירי רגב  נמסר: "עם קבלת הפנייה הובהר לפונה שהנושא ייבדק וכך אכן קרה. מר אלי סבתי עבר בדיקת פוליגרף מיוזמתו ויצא דובר אמת. הוא טען וטוען שמדובר בעלילת שווא. הזמנו את הפונה לפנות למשטרת ישראל  ולהגיש תלונה".

ראה מאמר זה במהדורה האלקטרוית כאן