שותף מתוך המהדורה 02/01/2017 חדשות

בעקבות אישור הצעת ”חוק הפייסבוק“ אבי מורה

צנזורה במסווה של מניעת הסתה

Picture

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה בשבוע שעבר את הצעת ”חוק  הפייסבוק“, שיזמו שרת  המשפטים, איילת שקד, והשר לביטחון פנים, גלעד ארדן. על פי ההצעה, בית המשפט לעניינים מינהליים יהיה רשאי, לבקשת המדינה, להורות לחברות אינטרנט כדוגמת פייסבוק או גוגל להסיר תכנים  מסיתים מהרשת. זאת, במקרה שנקבע כי הפרסום מהווה עבירה פלילית, וכאשר יש בו סיכון ממשי לביטחונו של אדם, לביטחון הציבור או לביטחונה של המדינה.

יוזמי החוק הסבירו כי החוק נוצר כמענה לגל התקפות הטרור הפלסטיני האחרון,  אשר, לטענתם של השרים ארדן ושקד, נוצר כתוצאה מהסתה ברשת נגד ישראל, ונועד למנוע הפצת תכנים מסוג זה ברשת וכך לצמצם את התקפות על אזרחים וחיילים ישראלים.

מניעת הסתה נגד ישראל ברשת האינטרנט היא מטרה ראויה, ואולם הצעת החוק בנוסחה הקיים מעלה תהיות רבות ואף מעוררת חשש כי הכוונות העומדות מאחוריה אינן רק מניעת הסתה המובילה לטרור.

תהייה עיקרית העולה מנוסח החוק נוגעת לשימוש במונחים ”ביטחונו  של אדם“,“ביטחון המדינה“ ו“ביטחון  הציבור“. מושגים אלו לא נבחרו במקרה. אלו מושגים המאפשרים פרשנות רחבה מאוד וכתוצאה מכך - הכללה גורפת של התבטאויות תחת הכותרת ”הסתה“. זאת, בנוסף לעובדה כי הפסיקה בישראל היא פסיקה מרחיבה מאוד בכל הקשור להסתה.

תהייה נוספת העולה מנוסח החוק היא בנוגע לקהל היעד שלו. האם יוזמי החוק בונים על כך שפייסבוק וגוגל יחסמו את הגישה לתכנים שהוגדרו על ידי מדינת ישראל כמסיתים גם בפני הפלסטינים ביהודה ושומרון ועזה? האם ממשלת ישראל מניחה שפייסבוק וגוגל תומכות בעמדה הרואה ביהודה ושומרון ועזה שטח משטחי מדינת ישראל? הרי לא פעם ולא פעמיים נוכחנו לדעת כי חברות בינלאומיות נוטות להגדיר את השטחים הללו כשטחים פלסטיניים ולא ישראליים.

כלומר, על פי נוסח החוק המוצע ובהתחשב בעמדה הרווחת בקרב חברות בינלאומיות, סביר להניח כי התוכן המסית יוסר אך ורק מעיניים ישראליות ויתר  העולם ימשיך לראותו. וביתר העולם, הכוונה היא ככל הנראה גם לפלסטינים ביהודה ושומרון ועזה שמהם מבקשים יוזמי החוק למנוע גישה לתוכן זה.

החשש העיקרי העולה מנוסח החוק הוא כי המדובר בהצעת חוק שמטרתה צנזורה מעיניים ישראליות. נראה כי החוק בנוסחו הקיים יאפשר מניעת התבטאויות נגד הממשלה ומתיחת ביקורת עליה, בתואנה של תכנים המהווים הסתה.

הצעת החוק החדשה מתווספת להצעה לתיקון חוק זכויות יוצרים אשר נועדה לאפשר לרשויות המדינה להשבית אתרי אינטרנט הפוגעים לטעמן בביטחון הציבור. אם יתקבלו שתי הצעות החוק הללו, הדרך לצנזורה ממשלתית ברשת תהיה קצרה מתמיד.

היוזמה למחיקתם מהרשת של תכנים המסיתים לטרור היא הגיונית ומחויבת המציאות, אולם נראה כי טובת הציבור דורשת להחזיר את הצעת החוק לשולחן השרטוט ולתקנה באופן שיגביל את הפעלת החוק למקרים חמורים וחד משמעיים של הסתה לטרור בלבד. כמו יש להבהיר בה האם וכיצד מתכוונת מדינת ישראל לחייב את גוגל, פייסבוק ודומיהן ליישמו ביהודה ושומרון ועזה.

הצעת החוק בנוסחה הקיים תביא לפגיעה אנושה בחופש הביטוי, שהוא יסוד חשוב במדינה ישראל בפרט ומדינות דמוקרטיות בכלל, יחד עם מתן כוח צנזורה אדיר לממשלה. •

סביר להניח כי התוכן המסית יוסר אך ורק מעיניים ישראליות ויתר העולם ימשיך לראותו, ולכן החשש העיקרי הוא כי מטרת החוק היא צנזורה. בנוסחו הקיים יאפשר החוק מניעת התבטאויות נגד הממשלה ומתיחת ביקורת עליה בתואנה של הסתה

הכותב הוא עורך דין שותף במשרד  מורה–טובים, המתמחה במשפט מסחרי

ראה מאמר זה במהדורה האלקטרוית כאן