שותף מתוך המהדורה 14/02/2017 חדשות

צו הרחקה לעו"ד ברק כהן ולחבריו ל"באים לבנקאים" מרוסק–עמינח ומקינן

ברק כהן ו–3 חבריו מואשמים בפגיעה בפרטיותם של מנכ"לית לאומי ומנכ"ל הפועלים לשעבר בסדרת פעולות הטרדה שכוונו  אליהם ולבני–משפחותיהם; ביהמ"ש נענה לבקשת הפרקליטות וקבע כי עד תום ההליכים, הארבעה מורחקים כ–‭500‬ מטר  מהבכירים. השופט: "בירור השאלה אם המניע של התנועה חברתי–פוליטי או אישי - ייעשה בניהול ההליך בתיק" / חן מענית

Picture

כהן (מימין) וחבריו לתנועה "החלטה שגויה ביותר" צילום: אלון רון

"במישור המשפטי מדובר בהחלטה שגויה ביותר, בין היתר, משום הדילוג התמוה על בחינת הראיות בתיק, כמו על קיומה של עילת מעצר. במישור הפוליטי אנחנו כבר בשנת ‭ .2017‬ את הבנקאים כבר הבסנו  ב–‭.2015‬ רקפת רוסק–עמינח וציון קינן הם מושא ציבורי לבוז ולא לכבוד. ברחוב אנחנו מי שזוכים  לעידוד". כך אמר היום (ג')  ל"גלובס" עו"ד ברק כהן, מנהיג  תנועת "באים לבנקאים", בתגובה להחלטת בית משפט השלום בת"א להרחיק אותו ואת חבריו  הנאשמים ב"תיק הבנקאים" מראשי מערכת הבנקאות בארץ, שלפי כתב האישום כהן וחבריו הטרידו אותם, איימו עליהם ופגעו בפרטיות שלהם ושל משפחותיהם.

השופט איתן קורנהאוזר קיבל את בקשת הפרקליטות וקבע כי עד לתום ניהול ההליכים המשפטיים נגדם, כהן וחבריו  - יגאל רמבם, ערן וייס ומשה מנקין - מורחקים מרחק של  כ–‭500‬ מטר ממנכ"לית בנק  לאומי, רקפת רוסק–עמינח,  וממנכ"ל בנק הפועלים לשעבר,  ציון קינן, ומבני–משפחותיהם. כמו כן–נאסר על הנאשמים ליצור קשר עם עדי התביעה או בני–משפחותיהם. כל אחד מארבעת הנאשמים נדרש גם להפקיד  ערבות עצמית של ‭ 4,000‬ שקל להבטחת תנאים אלו.

השופט כתב בהחלטתו כי שאלת המניע לעבירות של  אנשי "באים לבנקאים" - האם מדובר במניע חברתי–פוליטי או מניע אישי - דינה להתברר במהלך ניהול ההליך בתיק  העיקרי. לדבריו, בשלב זה בוחן ביהמ"ש את קיומו של פוטנציאל  ראייתי בלבד. בהמשך החלטתו, כתב השופט כי "ייתכן שבחינת כל מקרה ומקרה המיוחס לנאשמים בנפרד, לא היה עולה כדי העבירות המיוחסות להם או שבבחינה נפרדת לא היה בו עניין ציבורי בניהול הליך  פלילי". עם זאת, לדברי השופט, "בחינת מכלול המקרים כמקשה אחת יוצרת מסה מצטברת של אירועים חוזרים וממושכים חלקם כאלה המצויים בליבת עבירת הפגיעה בפרטיות ומקימה את יסודות עבירת הפגיעה  בפרטיות".

צעקות וגידופים

כתב האישום שהוגש נגד כהן, רמבם, וייס ומנקין מתאר כיצד במחצית השנייה של 2014 הם קשרו קשר להטריד ולפגוע בפרטיותם של ראשי מערכת הבנקאות בישראל. האישום מגולל פעולות שונות של הארבעה נגד הבנקאים הבכירים.

בכתב האישום נאמר כי במספר מקרים הגיע עו"ד כהן לבדו או עם חברי הקבוצה  סמוך לביתה של רוסק–עמינח,  "והקימו שאון במקום, מתוך כוונה להלך אימים, להטריד  ולפגוע בפרטיותה". בנוסף נטען בכתב האישום כי עו"ד כהן וחברי הקבוצה יצרו מהומה בכמה הזדמנויות בקרבתו של קינן או  בני–משפחתו, בכך שהם קראו קריאות במגאפון בסמוך אליהם, או "פנו בצעקות וגידופים בגנותו  של קינן", ותיעדו את המתרחש.

לפי האישום הנוסף, במספר הזדמנויות יצר כהן קשרים  טלפוניים עם רוסק–עמינח, עם  קינן ועם מקורביהם, "באופן שהיה בו כדי להלך אימים, לפגוע  בפרטיותם, להפחיד, להטריד, ליצור חרדה או להרגיז שלא  כדין".

כתב האישום מתאר כיצד  הטרידו "באים לבנקאים" גם את קרוביהם של רוסק–עמינח  וקינן, בהם ד', בתה של רוסקעמינח, כאשר פיזרו כרזות באזור בית ספרה, ובהן תמונתה של  אמה והכיתוב: "ד' לא אשמה  שאמא פושעת". עוד תואר, כיצד הטרידו חברי הקבוצה את קינן ומשפחתו לקראת חתונת בנו של קינן, ואף הציגו את ההזמנה  לחתונה בסרטון וידיאו, "מתוך מטרה שהציבור יגיע להפריע  לחתונה".

כהן מואשם גם ביצירת מהומה  במקום ציבורי. לפי כתב האישום, לאחר הפיגוע בבית הכנסת בשכונת הר נוף בירושלים, צעק כהן באמצעות מגאפון  קריאות "אללה אכבר" ו–"איטבח אל יהוד" ממרפסת דירתו  בת"א, באופן שגרם לבהלה של התושבים באזור מגוריו.

"מחאה לגיטימית"

כהן ושאר הנאשמים אינם כופרים בעובדות כתב האישום, אך טוענים להגנתם כי הפעולות שעשו נגד ראשי הבנקאים נעשו במסגרת מחאה לגיטימית. הקבוצה מוחה על ההתנהלות של הבנקים בישראל כלפי צרכנים, במיוחד במקרים של גביית חובות מחייבים קטנים באמצעות הליכי הוצאה לפועל. זאת, לדבריהם, בניגוד לאנשי עסקים בכירים ולבעלי הון החייבים לבנקים לעתים מאות מיליונים או אפילו מיליארדים - הזוכים להתמקח עם הבנק על החזר החוב בתנאים נוחים, בלי להתמודד עם הוצאה לפועל, עם החרמת רכוש או עם פינוי מבית המגורים.

בעקבות המחאות הוציאו בתי המשפט לכהן צווי הרחקה מרוסק–עמינח ומקינן בגין  "הטרדה מאיימת". בהמשך נחקר כהן באזהרה ביחס לשורה של מעשים שביצע במסגרת המחאה והוא הועמד לדין פלילי. בתוך  כך, מבקשת לשכת עורכי–הדין להשעות את כהן מהעיסוק במקצוע בשל כתב האישום שהוגש נגדו.

עו"ד כהן מייצג את עצמו ואת  חבריו ל"באים לבנקאים" בהליך הפלילי המתנהל נגדם. •

ראה מאמר זה במהדורה האלקטרוית כאן