שותף מתוך המהדורה 20/06/2017 חדשות

גד פרץ

לחקור את חברי דירקטוריון בזק

Picture

הדירקטוריון של בזק

• היו"ר שאול אלוביץ' (‭69‬) יו"ר והבעלים של קבוצת  יורוקום זה יותר מ–‭25‬ שנה

• אורנה אלוביץ'–פלד (‭46‬) כלתו של שאול אלוביץ'

• אור אלוביץ' (‭41‬) בנו של שאול אלוביץ' ובעלה של  אורנה אלוביץ'–פלד

• אלדד בן–משה (‭53‬) כיהן בין היתר כמנכ"ל אינרום ושותף בכיר בקרן פימי

• חגי הרמן (‭52‬) דירקטור חיצוני

• רמי נומקין (‭68‬) דירקטור מקרב העובדים

• מרדכי קרת (‭60‬)   יו"ר ועדת התגמול, מנכ"ל ובעלים של קרת ניהול ואחזקות

• יהושע רוזנצווייג (‭65‬) עורך דין, חבר בשורה ארוכה של דירקטוריונים

• טל סימון (‭48‬) דירקטורית חיצונית

• יצחק אידלמן (‭67‬) דירקטור חיצוני

• עמיקם שורר (‭50‬) סגן יו"ר ביורוקום תקשורת עד 2014

זה היה באוויר כבר הרבה זמן. יותר ויותר אנשים שאלו את השאלה, איך קורה שהרשות לניירות ערך לא מגיבה ולא שואלת שאלות על עסקת בעלי העניין שבה בזק רכשה את חלקה  של יורוקום בחברת יס. בסופו של דבר, גם אם התמהמה, הרשות פעלה ויש להניח שבימים הקרובים ייוודעו פרטים נוספים על החקירה.

אבל אי–אפשר בלי לתהות על חלקם של הדירקטורים בבזק שאישרו את העסקה ואת עסקאות ההמשך. מדובר בחבורה נכבדת מאוד  של דירקטורים (ראו רשימה) שלכאורה לא שאלו את השאלות הנכונות ומן הסתם לא  קיבלו את התשובות. לכאורה, ועצם החקירה מדגיש זאת, הם פעלו כך שבזק תשלם סכומים גבוהים יותר עבור חלקה של יורוקום ביס, בעוד שכמייצגי החברה האינטרס שלהם הוא בדיוק הפוך. את כבודם של הדירקטורים הציל רמי  נומקין, הדירקטור מקרב העובדים, שהתנגד לעסקה, להסדר המס שנלווה אליה ולעסקאות בעלי עניין נוספות שעשה בעל השליטה בבזק שאול אלוביץ, כמו עסקת חלל שבשליטתו עם חברת יס שבשליטת בזק.

הדפוס הוא ברור: אלוביץ שעבד ועדיין משעבד את בזק לטובת האינטרסים האישיים שלו ביורוקום. פעם הוא עושה זאת דרך עסקאות קטנות יחסית, לדוגמה מכירת ממירים ליס ולבזק, ופעם הוא עושה זאת באופן  הרבה יותר משמעותי, כמו בעסקת יס. בשנה–שנתיים האחרונות "גלובס" חשף שוב ושוב את הבעייתיות של עסקת יס, וכשייוודעו כל הפרטים בחקירה על האופן שבו בוצעה העסקה ומה היה חלקם של חלק מבכירי החברה והדירקטורים - אפשר יהיה להניח שחברי הדירקטוריון יתכווצו בכיסאם.

כמה מדמויות המפתח שתושאלו על ידי החוקרים דאגו ליידע את אלוביץ אישית  במידע על הנעשה בישיבות המו"מ אונליין. המקורבים לו ביותר ישבו בדירקטוריון יס ובדירקטוריון בזק במקביל בתוך שהם דואגים לייצג את האינטרס של אלוביץ ביס ולהעלות את מחיר העסקה כמה שיותר. בישיבת דירקטוריון בזק אף עלתה טענה  שיס שווה עבור בזק עד 3 מיליארד שקל, בעוד שהערכת השווי שהיא הזמינה עמדה על עשירית מזה. ויש עוד לא מעט דמויות ששיתפו פעולה עם עסקת בעלי העניין: רואי  חשבון, מעריכי שווי, בנקאי השקעות ועוד. מצער שחברה כמו בזק, מהחברות הגדולות ביותר במשק, עומדת עכשיו בפני חקירה דרמטית על עסקת בעלי עניין, שהייתה מלכתחילה שנוייה במחלוקת.

אצל רבים אלוביץ מצטייר כאחד מאנשי העסקים ההגונים יותר במשק. כמעט בלתי נתפס ואף תמוה שבגילו ועם ניסיון חיים כה עשיר, בסוף הוא מוצא את עצמו כנחקר. אבל  בדבר אחד אין ספק: הרשות לניירות ערך, במעבר שלה לחקירה גלויה, רוצה להסדיר מחדש ולאותת לדירקטורים מה מצופה מהם במסגרת עסקאות בעלי עניין.

אחד הלקחים המיידיים שנדרשת הרשות לניירות ערך להפיק מהאירוע הוא האופן שבו ממונים הדירקטורים מקרב הציבור בחברות  ציבוריות. השיטה הקיימת היום, שבה בעל השליטה הוא זה שממליץ על הדירקטורים מקרב הציבור ולרוב המלצתו גם מתקבלת, אינה משרתת את האינטרסים של הציבור ושל  בעלי המניות. במקרה של בזק, כל הדירקטורים מקרב הציבור וחברי ועדת הביקורת (מלבד אחד שניסה להשפיע ולהפחית את שווי  העסקה, אך בסוף הצביע בעדה) פעלו לכאורה כדי לשרת את האינטרסים של אלוביץ על חשבון בזק. צריך לשנות את השיטה כך שדירקטורים מקרב הציבור יעבדו באמת עבור הציבור ולא עבור מי שמממן אותם. •

הדפוס הוא ברור: אלוביץ שעבד ועדיין משעבד את בזק לטובת האינטרסים האישיים שלו ביורוקום. פעם הוא עושה זאת דרך עסקאות קטנות יחסית ופעם הוא עושה זאת באופן הרבה יותר משמעותי, כמו בעסקת יס

ראה מאמר זה במהדורה האלקטרוית כאן