שותף מתוך המהדורה 04/07/2017 חדשות

תיק אלוביץ'–בזק: התביעה הנגזרת שהקדימה את החקירה הפלילית תיאלץ לחכות בינתיים

סימני השאלה סביב עסקת רכישת ‭ yes‬ על–ידי בזק הדליקו נורות אדומות כבר לפני שנתיים: בעל מניות בבזק הגיש תביעה נגזרת שבה העלה תהיות  על כשרות העסקה g בדיון השבוע, קבע ביהמ“ש כי יש להמתין לקבלת עמדת רשות ני“ע - אם בשל החקירה הפלילית יש להקפיא את התביעה

Picture

אלוביץ'. פרשת בזק התפוצצה ברעש גדול צילום: איל יצהר

”פרשת בזק“ התפוצצה לפני כשבועיים ברעש גדול, עם זימונם לחקירות ברשות  ניירות–ערך של בעל–השליטה  בחברה, איש–העסקים שאול  אלוביץ‘, ובכירי ‭ ,YES‬ על רקע פעולות שעשו בעסקה לרכישת ‭ yes‬ על–ידי בזק ב–‭.2015 ‬

אך הפרשה הזו לא התגלתה  לפתע פתאום, ביוני ‭ .2017 ‬ סימני–השאלה סביב העסקה ריחפו באוויר מאז שהיא נערכה, ואף הדליקו נורות אדומות בקרב בעלי המניות בבזק - שאחד מהם אף עשה מעשה: את חקירת רשות ניירות–ערך הקדים בשנתיים בעל מניות אחד בבזק, שהעסקה הריחה לו לא טוב, ובעקבותיה הוא הגיש תביעה  נגזרת לביהמ“ש. בתביעה, שהוגשה לפני כשנתיים,  בסמוך לביצוע עסקת ‭ ,YES ‬ מעלה התובע שאלות ותהיות על כשרות העסקה ועל הליך קבלת ההחלטות בה. שאלות חופפות עולות כעת בחקירה.

הגם שתביעתו מתנהלת זה כשנתיים, ובינואר השנה אף  נקבע על–ידי ביהמ“ש, כי יש מקום לדון בטענות העולות  בה, והיא ”יסודית רצינית  ומעמיקה“, ייאלץ אותו תובע חרוץ להמתין כעת שבועיים לקבלת עמדת רשות ניירות–ערך לגבי השאלה - האם לאור פתיחת החקירה הפלילית, יש להקפיא בשלב זה את בירור התביעה.

זאת, לאחר שבראשית  השבוע (יום א‘) קבעה השופטת רות רונן, כי נוכח ההליך הפלילי המתנהל במקביל לתביעה הנגזרת נגד בזק, יש לקבל את עמדת רשות ניירות–ערך בנוגע לאפשרות להמשיך לקיים את ההליך.

בתביעה, על–סך מיליארד  שקל, תובע גיל אמיד,  באמצעות עו“ד רונן עדיני, את בכירי בזק, בטענה כי עסקת  בזק–‭yes‬ הייתה אחת מעסקאות בעלי–העניין הבעייתיות ביותר בשנים האחרונות. בתביעה נטען, כי הסכום ששילמה בזק לבעלת–השליטה בה, יורוקום, מיליארד שקל עבור  החזקותיה ב–‭yes‬ (כ–%‭- (50 ‬ עומד בניגוד מוחלט להערכות שווי בלתי תלויות שעמדו לנגד עיניהם של הדירקטורים  בחברה, שאישרו את העסקה. בעל המניות אמיד נכנס בתביעה הנגזרת לנעליה של בזק, שנדרשת לתבוע את הדירקטורים שלה, במקרה שיימצא כי פעלו בניגוד לאינטרסים של החברה.

חומר עם השפעה דרמטית

התביעה הנגזרת מתבררת בשנתיים האחרונות במחלקה הכלכלית בבית–המשפט  המחוזי בתל–אביב, ועד כה היא התנהלה ללא קשר לחקירה הפלילית שבה פתחה לאחרונה רשות ניירות–ערך נגד בזק  ובעל–השליטה בה, אלוביץ‘. במסגרת ההליך, הגיש עו“ד עדיני לביהמ“ש בקשה לזימון שניים מבכירי בזק לעדות בתיק, וזאת בשל התנגדותם לעסקת בזק–‭:yes‬ הדירקטור רמי נומקין והמשנה למנכ“ל וסמנכ“ל הכספים לשעבר של  בזק, דודו מזרחי.

טרם הדיון הגיש עדיני  לביהמ“ש עדכון על החקירה, הכולל קטעי עיתונות המסקרים את החקירה, וטענות על השפעת החקירה על ההליך המתנהל. בדיון שהתקיים בבקשה עדיני אף חשף, כי הוא מצוי כעת במגעים מול רשות ניירות–ערך לקבלת חומר נוסף העשוי להשפיע דרמטית על  המשך ההליך. בנסיבות אלה, ביקש עו“ד עדיני דחייה של מספר חודשים בניהול התיק כדי לקבל את כל החומר והתמונה המלאה בפרשה.

עו“ד גיל אוריון, בא–כוחו  של אלוביץ‘, ועו“ד ניר כהן, המייצגים דירקטורים בבזק, ביקשו לקבוע קדם–משפט נוסף בתיק, ולתת להם שהות ללמוד את בקשתו החדשה של עדיני. השופטת רונן הכריעה, כי יש לקבל את עמדת רשות ניירות–ערך בתיק, וזאת בתוך ‭ 14 ‬ יום, בטרם תתקבל כל החלטה  נוספת בתיק. לדבריה, ”כמו כולם אני קוראת עיתונים, ורואה שיש חקירה פלילית. לא נוכל להמשיך בהליך הנוכחי בלי לשאול קודם את רשות  ניירות–הערך לעמדתה, כיוון שלא ברור עדיין האם יש קשר  בין ההליך הפלילי לנוכחי“. השופטת הוסיפה, כי בינתיים אין כל צורך להכריע בבקשה לזימון עדים. כעת ממתינים כל הצדדים לתגובת הרשות, אשר כפי הנראה, תהיה רלבנטית גם להליכים האזרחיים הנוספים שהוגשו בפרשת בזק, נוסף על  התביעה הנגזרת. עד כה, מאז  פרוץ החקירה, הוגשו לביהמ“ש בקשה לגילוי מסמכים לפני  הגשת תביעה נגזרת (נוספת), וכן שלוש בקשות לאישור תביעות ייצוגיות.

הבקשה לגילוי מסמכים הוגשה לפני כשבועיים למחלקה הכלכלית בבית–המשפט המחוזי בת“א. אחד מבעלי מניות המיעוט בחברת בזק, ביקש לחייב  אותה ואת חברת ‭ yes‬ לחשוף את כל הפרוטוקולים של ישיבות דירקטוריון בזק  ודירקטוריון ‭ ,yes‬ שעסקו,  במישרין או בעקיפין, בעסקה, וגילוי מסמכים רבים נוספים. זאת, בטרם הגשת תביעה נגזרת בשם בזק נגד דבוקת השליטה בבזק ונושאי–משרה  בכירים ב–‭yes‬ ובבזק.

בבקשות לאישור תביעות ייצוגיות נטען בין היתר, כי נגרם נזק לציבור המשקיעים על רקע החקירה, נזק שבמסגרתו ירד שער מניית החברה במהלך הימים שלאחר מעבר החקירה לשלב הגלוי שלה. זאת, בשל המידע  שהתגלה, ובשל ”ניתוחו בעיתונות הכללית והכלכלית  בפרט“, כטענת בעל מניות בבזק. •

השופטת רונן: ”כמו כולם אני קוראת  עיתונים, ורואה שיש חקירה פלילית. לא נוכל להמשיך בהליך הנוכחי בלי לשאול קודם את רשות ניירות–הערך לעמדתה, כיוון שלא ברור עדיין האם יש קשר בין ההליך הפלילי לנוכחי“

ראה מאמר זה במהדורה האלקטרוית כאן