שותף מתוך המהדורה 18/02/2018 חדשות

פרשת בזק עוברת למשטרה - כבר לא רק עבירות ניירות–ערך

סימני השאלה: האם אשתו של אלוביץ התערבה  בסיקור ב"וואלה"; מה טיב מערכת היחסים בין יועץ התקשורת של בזק ליועץ לשעבר של נתניהו?

"תיק ‭ "4000‬ הולך ומתגלה כתיבת פנדורה השואבת לתוכה עוד ועוד חשודים ומעלה  סימני שאלה בנוגע למעורבותו של רה"מ נתניהו • 3 חודשים לאחר שרשות ני"ע העבירה את התיק לפרקליטות כדי שתכריע אם יוגש אישום נגד בעל השליטה בבזק,  שאול אלוביץ' מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, ואחרים - הודיעו היום המשטרה  ורשות ני"ע כי נוצרה הסתעפות חדשה, שבעקבותיה נעצרו מספר חשודים, בהם - פילבר,  כמה נושאי משרה בבזק וכן יועץ קרוב של נתניהו ומקורב נוסף לרה"מ • בנוסף, מספר  אנשי תקשורת מסרו היום עדויות במשטרה, ובהם בכירים באתר "וואלה": המנכ"ל אילן  ישועה, העורך הראשי אבירם אלעד, והעורך הראשי לשעבר, ינון מגל / אלה לוי›וינריב

Picture

צילומים: איל יצהר, תמר מצפי, אביב חופי

תיבת הפנדורה שנפתחה אשתקד בפרשה המכונה  "פרשת בזק" ("תיק ‭ "4000‬) לא מפסיקה לספק חשדות וחשודים  - חדשים וישנים גם יחד; ולא מעט סימני שאלה בנוגע למעורבותו  של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בפרשה. שלושה חודשים לאחר שרשות ני"ע העבירה את תיק החקירה בפרשת בזק לפרקליטות  מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה), לצורך הכרעה אם להגיש כתב אישום נגד החשודים המרכזיים בה - ביניהם בעל  השליטה בבזק, שאול אלוביץ', בנו  אור אלוביץ', מנכ"לית החברה, סטלה הנדלר, מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, וחשודים נוספים  - היום (א') התברר, כי לחקירה הסתעפות נוספת.

בשעות הבוקר המוקדמות הודיעו המשטרה ורשות ני"ע על כך שהראיות שנאספו עד כה בפרשת בזק  הולידו פרשה נוספת, רביעית במספר, שבעקבותיה נעצרו שורה של חשודים,  בהם - שוב מנכ"ל משרד התקשורת פילבר, כמה נושאי משרה בבזק וכן יועץ קרוב של נתניהו ומקורב נוסף  לרה"מ.

עוד נודע כי מספר אנשי תקשורת מוכרים בהווה ובעבר התייצבו הבוקר למסור עדויות בפרשה במשטרה,  ובהם מנכ"ל אתר "וואלה", אילן  ישועה, העורך הראשי של האתר,  אבירם אלעד, וינון מגל, לשעבר ח"כ, ששימש כעורך הראשי של האתר עד ‭ 2015‬ (ראו בהמשך). השניים כיכבו לאחרונה בתקשורת במסגרת ידיעות שפורסמו על כך שנתניהו, באמצעות גורמים שלישיים, השפיע על הסיקור  באתר "וואלה". זאת, לכאורה בתמורה לקידום האינטרסים של בזק וקידום רגולציה שתטיב עם החברה.

בהודעת המשטרה צוין, כי ההסתעפות החדשה הולידה שיתוף  פעולה בין המשטרה לרשות ני"ע.  "שילוב הכוחות" בין המשטרה לפרקליטות מעיד על יציאה מתחום עבירות ניירות–הערך בלבד לתחומים הפליליים הנוגעים לשחיתות, שוחד  ומרמה, הנחקרים במשטרה. "נוכח ראיות שמצאה רשות ני"ע במסגרת פרשת בזק, אשר העלו חשדות לביצוע עבירות נוספות, נפתחה הבוקר חקירה משותפת חדשה של חוקרי רשות ני"ע והיחידה הארצית למאבק בפשיעה  הכלכלית (יאל"כ) בלהב ‭ 433‬ של המשטרה, שבמסגרתה נעצרו מספר חשודים, בהם נושאי משרה בכירים  בקבוצת בזק", נכתב בהודעה משותפת  לרשות ני"ע ולמשטרה.

כסף מבזק ליועץ של נתניהו?

מרבית פרטי הפרשה החדשה ושמות החשודים אסורים לפרסום לאחר שלפנות בוקר פנו חוקרי המשטרה  ורשות ני"ע לביהמ"ש בבקשה לקבלת צו איסור הפרסום - וזה ניתן למשך ‭ 48‬ שעות; אולם, ברקע הדברים,  ממשיכים להגיע לידי "גלובס" פרטי מידע חדשים בנוגע לחלקים מהחקירה שכבר הותרו בעבר לפרסום ומעוררים סימני שאלה חדשים, באשר לייעודם של כספים שהוצאו מחברת בזק לאורך השנים באישורו של בעל  השליטה אלוביץ'.

אחד מסימני השאלה הגדולים העולים היום ממידע וממסמכים  שהגיעו לידי "גלובס", הוא: אם הועברו כספים מבזק ליועץ הקרוב של נתניהו שנעצר היום, בדרכים עקיפות, בתמורה לייעוץ שנתן  לחברת התקשורת. ובמילים אחרות: האם היועץ של נתניהו שימש במקביל  ובסתר גם כיועץ של אלוביץ', המקורב לנתניהו.

חידת מיליון הדולר לאלי קמיר

סימני שאלה עולים גם סביב סיפור העסקתו של אלי קמיר כיועץ התקשורת והלובינג של בזק. כפי שפורסם בעבר, קמיר נחקר בסבבים הראשונים של חקירת פרשת בזק, לאחר שהתברר כי העניק שירותי ייעוץ תקשורתי ולובינג לחברה הציבורית שבבעלות אלוביץ' בתמורה ללא פחות ממיליון דולר, לא כולל  מע"מ, למשך כשנתיים. התשלום החריג הדליק נורות אדומות ברשות  ני"ע.

מהסכם ההעסקה שהגיע לידי  "גלובס" עולה, כי מי שחתום על אישור הסכום שישולם לקמיר, הם  אלוביץ' עצמו וכן המנכ"לית הנדלר. המסמך כולל הסכמה, כי הייעוץ של קמיר, שיינתן באמצעות חברת הייעוץ  "אי קם, "יכלול את החברה האם, וכל  החברות הבנות (בזק, בזק בינלאומי,  פלאפון, בזק, אונליין, וואלה) וכמו כן סוגיות הנוגעות לרכישה של יס על–ידי בזק". עוד סוכם במסמך, כי בגין הייעוץ תשלם הקבוצה לחברת הייעוץ  סך של ‭ 40‬ אלף דולר עבור כל חודש,  החל ממועד החתימה על ההסכם ב‭6– ‬  בינואר ‭ .2015 ‬

הסכם זה מעורר לא מעט תהיות באשר לנתיב הכסף מבזק ליועצים  השונים, ובעיקר סביב השאלה - האמנם הוערך הערך שיעניק קמיר לחברה בסך של 480 אלף דולר לשנה או שמא הסכום הועבר לקמיר על–מנת שיגלגל חלק ממנו הלאה, ליועץ נוסף שליווה את בזק מאחורי הקלעים - אולי אותו יועץ של נתניהו שנעצר  היום? לא ברור אם רשות ני"ע חוקרת חשדות אלה, וסימני השאלה ימשיכו להיערם עד שיפורסמו החשדות המלאים נגד מי מהחשודים.

הנשים שמאחורי: שרה ואיריס

ברקע הדברים פורסמו בימים האחרונים לא מעט חשדות וסימני  שאלה סביב בזק, אתר "וואלה" ונתניהו. עד כה רה"מ לא נחקר במסגרת פרשת בזק, ולא ברור עדיין אם ייחקר, ואולם מהפרסומים השונים (בין היתר בחדשות ערוץ  2 ובעיתון "דה–מרקר") עולה כי גורמים המקורבים לנתניהו קידמו אינטרסים של חברת בזק ולחצו  על לאישור עסקת יס. זאת, יחד ובמקביל למאמציו לכאורה של מנכ"ל משרד התקשורת פילבר, איש אמונו של נתניהו, שבעניינו כבר ניתנה המלצה על הגשת כתב אישום וכן הותר לפרסום כי הוא אחד העצורים שנעצרו גם הבוקר.

וכיצד אתר החדשות הפופולרי  "וואל"ה מתחבר לפרשה? מספר ידיעות שהתפרסמו קושרות את  רעיית רה"מ, שרה נתניהו, להשפעה על הסיקור באתר, וכן את רעייתו של  אלוביץ', איריס. כבר ביוני אשתקד  פרסם כתב "גלובס", גד פרץ, את  החשד שלפיו עו"ד לינור יוכלמן, מזכירת בזק שהודחה היום מתפקידה  (ראו עמ' ‭ ,(4‬ כי בזמן שבבזק המתינו  לאישור עסקת יס על–ידי רה"מה נתניהו, הייתה זו יוכלמן שאמרה שאין מה לחשוש, כי שרה נתניהו כבר הבטיחה לאיריס אלוביץ' בארוחת  ערב משותפת של בני–הזוג, כי האישור יגיע בקרוב. לא ברור אם מדובר בהתרברבות של שרה נתניהו או בהבטחה אמיתית, אך הדבר מעיד על דרך התנהלותה של יוכלמן, ושל  "שתי הנשים הראשונות" לכאורה.

כפי שצוין בראשית הידיעה, העורך  הראשי של "וואלה" מאז אוקטובר ‭ ,2016‬ אבירם אלעד והעורך הראשי  לשעבר, ינון מגל, זומנו היום למסור  עדות במשטרה בפרשת בזק. זאת, לאחר שביום חמישי הודה מגל בגל"צ כי במהלך כהונתו הופעלו עליו לחצים לסיקור חיובי בעניינים שנגעו  לנתניהו (ראו עוד במסגרת). •

ידיעות לא מפרגנות על שרה נדחקו לשוליים

על–פי פרסומים אחרונים החשדות בפרשת בזק נוגעים לעסקת תן–וקח בין רה"מ, בנימין נתניהו, לבין  בעל השליטה בבזק, שאול אלוביץ', שבמסגרתה בתמורה להטבות רגולטוריות וחקיקתיות שונות  שניתנו לבזק, העניק אתר "וואלה", שבבעלות קבוצת בזק, סיקור אוהד  לנתניהו ובעיקר לרעייתו, שרה.

רוב מאפייני הסיקור האוהד שניתן לנתניהו ולמשפחתו באתר הובאו לידי ביטוי בצורה מפורטת בתחקיר  שפרסם גידי וייץ ב"הארץ" עוד ‭ ב–.2015‬ לפי התחקיר, במסגרת היחסים בין שני הצדדים, כתבות או כותרות שהזיקו לנתניהו שונו, הועלמו במעמקי האתר או נמחקו לגמרי,  כשבמקביל, אייטמים מפרגנים, בעיקר כאלה שעסקו בשרה נתניהו, הובלטו.

כך, למשל, על–פי התחקיר, ב–‭,2014 ‬  ניתנה לעורכי "וואלה" הוראה "למקם במקום בולט מאוד באתר ולמשך  תקופה ממושכת", כתבה שעסקה  בצורה מחמיאה ב"סטיילינג החדש" של שרה נתניהו. מנגד, ידיעות על התביעה שהגיש מני נפתלי נגד שרה נתניהו, הורדו בהוראה מגבוה למקום שאינו בולט באתר.

במשך כל התקופה הזאת, וגם  היום, מנכ"ל האתר היה אילן ישועה, שזומן גם הוא היום למסור את עדותו  במשטרה. בראיון ל"גלובס" לאחר בחירות 2015 נשאל ישועה על הסוגיות הללו, ותלה אותן בהחלטות של העורך הראשי, תפקיד שמילא אז אבי אלקלעי. ישועה נשאל על ידיעה שהייתה קשורה לתביעת נפתלי נגד נתניהו ושהוסרה לחלוטין מהאתר,  והשיב כך: "זאת החלטה של העורך  הראשי, לא שלי. תשאל אותו, דבר  איתו... לא תמיד העורך הראשי רואה  כל דבר. לכם לא 'מתפלק' לפעמים?  אז 'התפלק', הוא חשב שזה מוגזם, אז הוא הקטין את זה, או שבשלב מסוים  הגיעה למוחו ההכרה שזה מוגזם...  לדעתו. הוא העורך הראשי, לא אני".

נכון לשעות הצהרים, אלקלעי, שמילא את תפקיד העורך הראשי הזמני של האתר עד אוקטובר 2016  (כיום הוא משמש כעורך "וואלה

‭"TV‬) לא זומן לתת עדות בעניינים  הללו במשטרה. מאז שלהי ‭ 2016‬ את תפקיד העורך הראשי באתר ממלא אבירם אלעד, ששימש בעבר ראש  מערכת החדשות של עיתון "הארץ", וככל הנראה זאת גם פחות או יותר  התקופה שבה אתר "וואלה" השתחרר  מ"מחויבויותיו" כלפי נתניהו ומשפחתו. גם אלעד נתן היום עדות בנושא במשטרה.

עובדי "וואלה" לא מופתעים

באופן יחסי לאירועים הדרמטיים,  מבחינת עובדי אתר "וואלה" המהלכים שאירעו היום לא היו  בגדר הפתעה גמורה. זאת, גם על רקע העובדה שסיפור היחס המיוחד שהעניק האתר לנתניהו נחשף בצורה מקיפה כבר לפני למעלה משנתיים, וכעת לתחושתם הזמנים הקשים הללו נמצאים כבר מאחוריהם, וגם לאור הפרסומים בתקשורת בימים האחרונים, שלפיהם המשטרה עומדת להיכנס לחקירת התיק, שעד כה נוהל  ברשות ני"ע.

גורם בכיר במערכת האתר אמר  היום ל"גלובס" כי "חשוב לשים לב שכל הפרשיות האלה עוסקות בתקופה שללא ספק הייתה ונגמרה, כשהיום האווירה באתר והתנהלות  העניינים היא שונה לחלוטין", גם הוא שם את האצבע על התקופה שבה הגיע לאתר אלעד. גורמים אחרים הזכירו היום כי הראיה הטובה ביותר לשינוי שעבר על האתר הוא פרסום מהתקופה האחרונה במהדורת החדשות של האתר של ההקלטה שבה נשמעת שרה נתניהו נוזפת ביועץ התקשורת  לשעבר של בני–הזוג נתניהו, שעיה סגל המנוח.

אחד מסימני השאלה הגדולים העולים היום ממידע וממסמכים  שהגיעו לידי "גלובס", הוא: האם הועברו כספים מבזק ליועץ הקרוב של נתניהו שנעצר  היום, בדרכים עקיפות, בתמורה לייעוץ שנתן לחברת התקשורת

ראה מאמר זה במהדורה האלקטרוית כאן